Logo BIP Logo ePUAP
Biuletyn Informacji Publicznej
herb jednostki
Urząd Miejski w Pełczycach
System Rada

System Rada
Profile Radnych, komisje, interpelacje, kalendarz posiedzeń.

System eBoi

eBoi
Jak załatwić sprawę?

UCHWAŁA NR XII/87/08 w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2008 rok.


UCHWAŁA NR XII/87/08

RADY MIEJSKIEJ W PEŁCZYCACH

z dnia 24 stycznia 2008 roku

w sprawie gminnego programu profilaktyki i rozwiązywania problemów

alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2008 rok.

Na podstawie art. 4 ust. 2 ustawy z dnia 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (Dz. U. z 2002 r. Nr 147, poz. 1231, Nr 167, poz. 1372, z 2003 r. Nr 80, poz. 719, Nr 122, poz. 1143, z 2004 r. Nr 29, poz. 257, Nr 99, poz. 1001, Nr 152, poz. 1597) oraz na podstawie art. 10 ust 2 i 3 ustawy z dn. 29 lipca 2005 roku o przeciwdziałaniu narkomani ( Dz. U 179 poz. 1485 ze zmianami) uchwala się, co następuje:

§ 1. Ustala się gminny program profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii na 2008 r., stanowiący załącznik nr 1 do niniejszej uchwały.

§ 2. Nakłady na realizację programu profilaktyki i rozwiązywania problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii określa Rada Miejska w uchwale budżetowej.

§ 3. Wykonanie uchwały powierza się Burmistrzowi Miasta i Gminy Pełczyce.

§ 4. Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia.

Załącznik Nr 1

do uchwały Nr XII/87/08

GMINNY PROGRAM PROFILAKTYKI

I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH
I PRZECIWDZIAŁANIA NARKOMANII

GMINY PEŁCZYCE NA 2008 ROK

Zadania związane z profilaktyką i rozwiązywaniem problemów alkoholowych oraz przeciwdziałania narkomanii należą do zadań własnych gminy.

Kluczowym celem programu jest:

  • tworzenie lokalnej profilaktyki rozwiązywanie problemów alkoholowych oraz narkomanii, a w szczególności realizacja wszelkiego rodzaju programów edukacyjnych
    i terapeutycznych zwiększających dostępność pomocy terapeutycznej osób uzależnionych
    i ich rodzin,

  • promowanie trzeźwości i zdrowego stylu życia w środowisku młodzieżowym
    oraz sprzyjanie zmianom obyczajowym, z którymi wiąże się ograniczenie spożywania alkoholu wśród dorosłych mieszkańców gminy,

  • zmniejszenie degradacji społecznej i ekonomicznej osób z rodzin ponoszących skutki nadużywania alkoholu,

  • tworzenie warunków do lepszego rozpoznawania problemów alkoholowych i narkomanii wynikających z realizacji niniejszego programu.

Problem nadużywania alkoholu często łączy się lub przyczynia się do narastania problemów przemocy w rodzinie i wywodzących się ich ofiar.

Priorytetem w ramach tego programu jest podejmowanie sukcesywnych działań, zmierzających do ich powstrzymywania, a także wprowadzania trwałych zmian w postawach i zachowaniu sprawcy przemocy.

Tworzenie gminnego programu profilaktyki problemowej dla dzieci i młodzieży szkolnej wymaga świadomego, celowego i długoterminowego planowania przedsięwzięć.

Należy dążyć do tworzenia zintegrowanego sytemu profilaktyki gminnej. Szczególnie cenne
są programy profilaktyczne czynnie angażujące wiele grup społeczności lokalnej (młodzież, rodziców, wychowawców, sprzedawców napojów alkoholowych, samorząd) w działaniu na rzecz ograniczenia popytu na środki psychoaktywne poprzez wzrost świadomości społecznej i zmiany cech środowiska lokalnego.

Lokalna działalność profilaktyczna może stanowić uzupełnienie systematycznie realizowanego programu do wymienionych grup odbiorców, opartych na aktywnym uczestnictwie i dialogu.

Szczególnie ważnym wyzwaniem w działalności profilaktycznej jest rozszerzenie programów zajęć psychoprofilaktycznych dla młodzieży o różne formy zająć sportowych. Prowadzenie
w ramach profilaktyki problemowej zajęcia sportowe winny być integralnym elementem programu profilaktycznego; oznacza to odwołanie do strategii profilaktycznych na przykład osobistych decyzji abstynenckich, przekonań normatywnych „Prawdziwy sportowiec prowadzi zdrowy styl życia, nie pije, nie pali, nie zażywa narkotyków, sterydów”, a także wzmacnianie czynników chroniących ich i rozwijanie zainteresowań.

Znaczącym w wsparciu do realizacji działań profilaktycznych młodzieży szkolnej jest systematyczne i planowane wykorzystanie aktywności i pomysłów młodzieży. Nasze szkoły dysponują dobrym zapleczem organizacyjno- technicznym i mogą stać się miejscem, gdzie będą realizowane zajęcia pozalekcyjne i zajęcia sportowe.

Uzupełnieniem systemu pomocy są świetlice środowiskowe działające w szkołach,
gdzie młodzież szkolna uzyskuje pomoc w nauce, uczestniczy w zajęciach rozwojowych, korzysta z ofert spędzenia wolnego czasu oraz wypracowania procedur w sytuacjach szczególnych zagrożeń związanych ze środkami odurzającymi i substancjami psychoaktywnymi.

Priorytetem gminnego programu profilaktyki jest funkcjonowanie Punktu Konsultacyjnego,
który udziela pomocy i wsparcia członkom rodzin z problemem alkoholowym. Pełni on ważną rolę w lokalnym systemie pomocy osobom z problemem alkoholowym i pomocą rodzinie.

Realizując poszczególne zadania gminnego programu należy uwzględnić ważną rolę Klubu Abstynenta, który stanowi miejsce zdrowego i trzeźwego stylu życia dla uzależnionych
i ich rodzin.

Celom programowym profilaktyki winno stale przyświecać kształtowanie silnej więzi rodzinnej, rozwijanie zainteresowania nauką szkolną, rozwojem osobowości oraz wzmacniania skłonności do respektowania norm wartości oraz wspierania praktyk religijnych.

PROGRAM

DZIAŁANIA ORAZ PLAN WYDATKÓW GMINY PEŁCZYCE NA ROK 2008

NA REALIZACJĘ ZADAŃ OKREŚLONYCH W PROGRAMIE PROFILAKTYKI I ROZWIĄZYWANIA PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH POŁĄCZONY Z PRZECIWDZIAŁANIEM NARKOMANII I PRZEMOCY W RODZINIE

Lp.

Treść

Plan wydatków

W tym

Dotacje

Majątkowe

1.

2.

3.

4.

5.

1.

Działalność świetlic środowiskowych z programem terapeutycznym dla dzieci i młodzieży w szkołach podstawowych i gimnazjach:

- Zespół Szkół w Pełczycach

- Zespół Szkół w Lubianie

- Szkoła Podstawowa w Będargowie

- Szkoła Podstawowa w Chrapowie

18.000

6.000

4.000

3.000

5.000

0

0

0

0

0

0

0

0

0

0

2.

Działalność świetlicy socjoterapeutycznej z punktem konsultacyjnym w tym:

- Kampanie profilaktyczne

- Przeciwdziałanie narkomanii

15.202

1.000

1.000

0

0

0

0

0

0

3.

Bieżąca działalność Gminnej komisji Rozwiązywania Problemów Alkoholowych

- szkolenia pedagogów

- szkolenia członków komisji

- prenumerata czasopism

13.000

0

0

4.

Utrzymanie pomieszczeń Klubu Abstynenta

- Dofinansowanie programu terapii alkoholowej prowadzonej przez Klub Abstynenta

7.000

2.000

0

0

0

0

5.

Dofinansowanie realizacji programów profilaktycznych imprez kulturalno-sportowych

40.000

40.000

0

RAZEM

93.202

40.000

0

WSPOMAGANIE DZIAŁALNOŚCI INSTYTUCJI, STOWARZYSZEŃ I OSÓB FIZYCZNYCH SŁUŻĄCEJ ROZWIĄZYWANIU PROBLEMÓW ALKOHOLOWYCH

  1. Dofinansowanie i wspieranie realizacji konkretnych programów następujących podmiotów:

  1. świetlica socjoterapeutyczna z punktem konsultacyjno-informacyjnym,

  2. świetlice środowiskowe z programem terapeutycznym:

- w Zespole Szkół w Pełczycach,

- w Zespole Szkół w Lubianie,

- w Szkole Podstawowej w Będargowie,

- w Szkole Podstawowej w Chrapowie,

c) Klub Abstynenta.

2. Dofinansowanie realizacji programów profilaktycznych imprez kulturalno-sportowych.

3. Utrzymanie pomieszczeń Klubu Abstynenta.

4. Zakup materiałów propagandowych, czasopism fachowych i innych niezbędnych wydawnictw w zakresie przeciwdziałania uzależnień, kampanie profilaktyczne.

5. Finansowanie badań przez biegłego w celu wydania opinii w przedmiocie uzależnienia.

6. Dopłata do przejazdów na terapię prowadzoną poza gminą.

7. Wynagrodzenie członków komisji ustala się w wysokości 10% minimalnego wynagrodzenia pracowników ustalonego przez Ministra Pracy i Polityki socjalnej na podstawie Kodeksu pracy za udział w pracach w komisji.

Zadania związane z przeciwdziałaniem alkoholizmowi i przeciwdziałania narkomanii będą finansowane ze środków uzyskanych z opłat za wydane zezwolenia na sprzedaż napojów alkoholowych (Dz. U. z 2002 r. nr 147, poz. 1231, art. 11 ust.1 zm. Dz. U. Nr 167 poz. 1372).

Metadane - wyciąg z rejestru zmian

Akcja Osoba Data
Dodanie dokumentu: Maciej Krzyśko 30-01-2008 17:50
Osoba, która wytworzyła informację lub odpowiada za treść informacji: 30-01-2008
Ostatnia aktualizacja: Maciej Krzyśko 30-01-2008 17:53